Francijas prezidents atzīst multikulturālisma neveiksmi. Valdis Bērziņš

(Tautu daudzveidība ar to kultūrām, valodām, mentalitātēm, izdzīvošanas pieredzēm ir vērtības, un šī sabiedriskā daudzveidība tāpat kā bioloģiskā daudzveidība, dabiski,  ir jāsargā. Un to var izdarīt, pirmkārt, sargājot un pašiem uzturot mājīgu jeb ekoloģisku nacionālo vidi. Pretējais – valodu un svešas valsts ekspansija ir baisi ieroči, ļaunprātīga cilvēktiesību un demokrātijas izmantošana. Kaut pasaules dabiskais saprāts uzvarētu. I.L.)

12.02.2011.

Francijas prezidents Nikolā Sarkozī paziņojis, ka multikulturālisma politika ir izgāzusies, pievienojoties Vācijas kanclerei Angelai Merkelei, Britānijas premjerministram Deividam Kemeronam un vēl virknei politiķu, kas atzinuši politkorekti formulētā dažādu etnosu līdzāspastāvēšanas modeļa neveiksmi.

Vairāk jārūpējas par nacionālo identitāti

“Mana atbilde ir skaidra – tā ir neveiksme,” Sarkozī teica televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu par politiku, kas imigrantu mītnes zemē atbalsta un veicina ieceļotāju grupu atšķirības kultūras un reliģijas jomā. “Protams, mums visiem jāciena atšķirības, taču mēs negribam sabiedrību, kurā kopienas pastāv līdzās. Ja jūs ierodaties Francijā, jūs piekrītat iekļauties vienotā kopienā, kas ir nacionālā kopiena, un, ja jūs tam nepiekrītat, jūs nevarat būt gaidīts Francijā,” uzsvēra valsts galva. “Francijas nacionālā sabiedrība nevar pieņemt maiņu tās dzīvesveidā, vīriešu un sieviešu vienlīdzībā, meiteņu brīvībā apmeklēt skolu,” piebilda Sarkozī. “Mēs līdz šim esam vairāk rūpējušies par iebraucēja identitāti un nepietiekami par tās valsts identitāti, kurā viņš ieradies,” atzina Francijas prezidents.

Multikulturālisma politikas neveiksmi imigrantu integrēšanā atzinusi virkne pasaules valstu vadītāju: Vācijas kanclere Angela Merkele, Britānijas premjers Deivids Kemerons, Austrālijas bijušais premjerministrs Džons Hovards, Spānijas ekspremjers Hosē Asnars un citi. Pērn Vācijā asas debates izraisīja Centrālās bankas valdes locekļa Tilo Saracina grāmata “Vācija iznīcina sevi”, kurā apgalvots, ka imigranti, it īpaši musulmaņi, “padara Vāciju stulbāku”. Politkorektuma apsēsti politiķi panāca Saracina atstādināšanu no amata, taču pēc pāris mēnešiem Vācijas kanclere Angela Merkele atzina, ka multikulturālisms valstī ir “pilnībā izgāzies”. Arī Britānijas premjerministrs Deivids Kemerons secinājis, ka valstī gadu desmitiem piekoptā multikulturālisma politika cietusi neveiksmi, un aicinājis labāk integrēt jaunos musulmaņus, lai apkarotu pašmāju ekstrēmismu, ziņo raidsabiedrība BBC. Kemerons, kurš nāca pie varas 2010. gada maijā, kritizēja “valsts multikulturālisma doktrīnu”, kas veicinājusi dažādu kultūru atsevišķu pastāvēšanu, nodaloties viena no otras un no nacionālās kultūras. Viņaprāt, tas grāvis nacionālo identitāti Britānijā, veicinājis nošķirtību un pamudinājis daļu jauno musulmaņu pievērsties ekstrēmistu ideoloģijai.

Lepēna apsveic Kemerona paziņojumu

Sarkozī izteicās, ka “mūsu musulmaņu tautiešiem jādod iespēja piekopt savus reliģiskos rituālus tāpat kā citiem pilsoņiem, taču mēs Francijā negribam, ka cilvēki uzkrītoši nodotos lūgšanām uz ielas”.

Pērn Francijas labējās Nacionālās frontes vadītāja Marina Lepēna tika kritizēta par salīdzinājumu, ka musulmaņu lūgšanas uz ielas ārpus pārpildītajām mošejām Francijā atgādina nacistu okupācijas laiku. Lepēna paziņojusi, ka Francijā esot “10 līdz 15 vietas”, kur musulmaņi nododas lūgšanām uz ielas ārpus pārpildītajām mošejām.

Britu avīze “The Daily Telegraph” atzīmē, ka Lepēna apsveikusi Kemeronu par drosmi atzīt multikulturālisma neveiksmi un nepieciešamību stiprināt nacionālo identitāti. Francijas Nacionālās frontes līdere Lepēna paziņojusi, ka Kemerona paustais multikulturālisma noraidījums un aicinājums stiprināt nacionālo identitāti var tikt uzskatīts par viņas partijas politiskās nostājas apstiprinājumu. “Tas (Kemerona viedoklis. – V. B.) ir tieši tāds paziņojums, kas mums 30 gadus liedza piedalīties sabiedriskajā dzīvē,” intervijā avīzei “The Financial Times” teica Lepēna.

Daži analītiķi uzskata, ka Kemerona paziņojums varētu tikt izmantots, lai apsūdzētu viņu likumības piešķiršanā labējai ideoloģijai un centienos ieņemt politisko telpu, kur iemitinājušies britu galēji labējie spēki.

http://www2.la.lv/lat/latvijas_avize/jaunakaja_numura/arzemju.zinas/?doc=94067

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s