“… negatīvi procesi, ko raksturo nacionālistiski, pretkrieviski noskaņojumi.” KGB

№ CT-243/8c 30.XII 1980.g.                                                                                                                                         SEVIŠĶĀ MAPE
PILNĪGI SLEPENI        1

Padomju Savienības Komunistiskās Partijas CK Sekretariāta
LĒMUMS

PSRS Valsts drošības komitejas (b.Andropova) 1980.gada 9.decembra ziņojums № 2576-A

Uzdot PSKP CK organizatoriskā-partijas darba un propagandas nodaļām palīdzēt PSKP Karačajevas-Čerkesijas apgabala komitejai uzlabot  organizatoriskā-partijas un audzināšanas darbu iedzīvotājos atbilstoši PSRS Valsts drošības komitejas (b.Andropova) ziņojumam un ņemot vērā domu apmaiņu, kas notikusi CK Sekretariāta sēdē.

CK SEKRETĀRS      /paraksts: M.Suslovs/

Balsošanas rezultāti:
Pieņemts CK Sekretariāta 1980.g.30.XII sēdē.
CK sekretāri b.Suslovs M.A.            – par
b.Kiriļenko A.P.          – par
b.Čerņenko K.U.         – par
b.Gorbačovs M.S.       – par
b.Ponomarjovs B.N.  – par
b.Dolgih V.I.                – par
b.Zimjaņins M.V.       – par
b.Rusakovs K.V.          – par

{rokrakstā: Jermolov (?) – Solomencevam}

{precīzi neizlasāma dokumenta izsniegšanas personiski tabula nr.316 četriem saņēmējiem.}
Nosūtīts 31.XII.1980 /paraksts/

3671
Slepeni 3

PSRS VALSTS DROŠĪBAS
KOMITEJA
09.12.80.g. .1980.g..1980.g. № 2576-A
Maskava

Par negatīviem procesiem
Karačajevas-Čerkesijas
autonomajā apgabalā

Īss saturs. Noteiktā Karačajevas-Čerkesijas autonomā apgabala pamatiedzīvotāju vidū ir atzīmēti negatīvi procesi, ko raksturo nacionālistiski, pretkrieviski noskaņojumi. Uz šāda pamata notiek pretsabiedriskas izpausmes, kā arī kriminālnoziegumi. Tiek veikti pasākumi to novēršanai un izbeigšanai.

PSRS VDK {KGB} ienākoši materiāli  liecina par to, ka pēdējā laikā atsevišķu pamatiedzīvotāju kategoriju vidū ir pastiprinājušies nacionālistiskas ievirzes negatīvi procesi, palielinājies uz to pamata izdarītu vispārēja rakstura kriminālnoziegumu skaits. Šo procesu raksturu kopā ar citiem cēloņiem ietekmē naidīgi elementi no vecākās paaudzes personu vidus, kuri ir agrāk piedalījušies bruņotā cīņā ar padomju iekārtu. Idealizējot pagātni, novecojušas tradīcijas un savas tautas paražas, tie visādi uzsilda apkārtējos cilvēkos “apvainojuma” jūtas pret Padomju varu par it kā veiktu “karačajeviešu vajāšanu”, šādā nolūkā spekulējot ar viņu izsūtīšanas faktu uz Vidusāzijas republikām Lielā Tēvijas kara laikā.
Stāvokli autonomā apgabala pamatiedzīvotāju vidū negatīvi ietekmē šeit saglabājušies noturīgie dzimtu un reliģiskie aizspriedumi. Pašpasludināti {lasi: ar KGB nesaistīti} mullas (ir noteikts to skaits vairāk par 100 cilvēkiem) tiecas nostiprināt islāma pozīcijas. Šādos apstākļos reakcionāri noskaņota kalniešu emigrācijas daļa cenšas izmantot kontaktus ar pamatiedzīvotājiem, lai iededzinātu starpnacionālos strīdus un uz to pamata inspirētu dažādas konflikta situācijas.
Nacionālisma ideju ietekmē daži radošās inteliģences pārstāvji (rakstnieki Bairamukova, Batčajevs, Kagijeva, mākslinieks Čomajevs un citi) savos darbos uzsver karačajeviešu nacionālo pārākumu, piedēvē pozitīvas īpašības viņu attēlotiem bijušiem Dzimtenes nodevējiem, cenšas izraisīt lasītājos un skatītājos apvainojuma jūtas par it kā nelikumīgo izsūtīšanu.
Pretkrievu noskaņojumus vairāku gadu laikā sistemātiski savos apkārtējos uzbudina Karačajevas Valsts pedagoģiskā institūta pasniedzēji – Laipanovs, Abdalijevs, Čerkessovs un citi.
Līdzīgi uzskati, kas pastāv jaunatnes vidū, bieži pāriet atklātā nepatikā pret krieviem, uz šā pamata tiek pieļauti pārdroši huligāniski nodarījumi, izvarošanas un grupu kautiņi, kas reizēm draud izvērsties par masu nekārtībām. Tā tikai 1979.gadā apgabala tiesībsargājošie orgāni fiksējuši 33 krievu un citu ne vietējo tautību sieviešu izvarošanas gadījumus; šā gada 9 mēnešu laikā izdarīti 22 līdzīgi noziegumi, 36 piekaušanas. Šīs darbības pietiekami bieži pavada ciniski paziņojumi un izsaucieni: “… Tā notiks ar visiem krieviem!”, “Sit krievus!”, “Ārā no mūsu zemes!” utt. Ievērojama daļa uzrādīto noziegumu tiek izdarīti savienības un starptautisko tūristu bāzu izvietojuma rajonos. Tāpēc par noziegumu objektiem nereti kļūst atpūtnieki, to skaitā ārzemju pilsoņi. Tā 1979.gadā sadiski tika izvarotas divas tūristes no VDR, viena no kurām pēc tam mira.
Pēdējos gados ir atzīmējama karačajeviešu iedzīvotāju pārcelšanās uz p.Kislovodsku. Nacionālistiskie elementi no karačajeviešu vidus, uzskatot šo pilsētu par “savu”, uzvedas tajā izaicinoši, terorizē atpūtniekus, provocē grupveida sadursmes ar tūristiem un citu tautību iedzīvotājiem.
Vissavienības ārstniecības iestāžu, tūristu bāzu atrašanos apgabala teritorijā, kā arī karaspēka daļu izvietošanu nacionālistiskie elementi novērtē kā tiesību uz savu “mūžseno” zemi pakāpenisku nolaupīšanu un ar nolūku saasina attiecības ar šo iestāžu administrāciju un karaspēkā dienējošajiem. Piemēram, 1979.gadā vairākas personas no ciemata Čapajevskij jaunatnes vidus, bruņojušies ar rungām, izprovocēja kautiņu ar Kislovodskas rajonā izvietotas valsts vasarnīcas apsardzes darbiniekiem.
Stāvokli apgabalā negatīvi ietekmē arī bieži sastopamā solidaritāte, vietējiskums. Ir zināmi daudzi fakti, kad atsevišķi vadītāji-karačajevieši visādā veidā cenšas atbrīvoties un citas tautības darbiniekiem un nokomplektēt kadrus ar radiniekiem vai citiem viņiem tuviem cilvēkiem. Tāds stāvoklis rada bieži sastopamu dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un citas negatīvas sociālas parādības, kas rada nesodāmības priekštatu, izraisa iedzīvotājos taisnīgu sašutumu un neuzticību pret atsevišķiem vietējo varas orgānu pārstāvjiem.
Uzmanību pievērš arī tāds apstāklis, ka daudzās iestādēs, tai skaitā rakstnieku organizācijā, grāmatu izdevniecībā, avīžu redakcijās, izšķirošos amatus ieņem personas, kas ir cēlušās no pagātnē privileģētām aprindām. {pasvītrots ar roku}
Partijas orgānu vadībā Stavropoles novada VDK Pārvalde veic pasākumus cīņas pret nacionālismu pastiprināšanā, uzrādīto negatīvo izpausmju lokalizācijā un stāvokļa atveseļošanā Karačajevā-Čerkesijā kopumā.

Tiek ziņots informācijas kārtībā.

Komitejas priekšsēdētājs           /paraksts: J.Andropovs/

http://bukovsky-archives.net/pdfs/sovter75/sovter75-r.html

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s