Skats no otras puses, jeb muļķis Putins nav. Meirs Bruks

(Versija par Putina domu gājienu, anektējot Krimu, un krievu reakciju. Reducēt Putina gājienus uz patmīlību, uz ko autors tā kā velk beigās, jau nu būtu vērtēt KGB skolu daudz par zemu. Tomēr lasīt un piedomāt noteikti ir vērts. I.L.)

22.03.2014

Daudzi ir sākuši karināt Putinam birkas – muļķis vai slims.
Tas nav profesionāli. Talmūda domāšanas veids māca pirms strīda uzsākšanas izprast pretinieka domu gājienu.

Tūlīt redzēsim, ka Putins darbojas ļoti loģiski, bet uzvedas visai īpatnēji.


Esam ilgstoši raduši dzīvot atbilstoši praktiska lietderīguma modelim, kur viss (vai daudz kas) tiek mērīts ciparos uz naudas zīmēm, akciju vērtībām un ar citiem konkrētiem kritērijiem.

Īpaši izcilie pat “tīksminās” ar akciju kotējuma vai valūtas kursu izmaiņas grafikiem.


Bet cilvēka psīholoģijas pasaulē ir krietni jaudīgāki mehānismi, kas cilvēku vairuma psīhi ietekmē nesalīdzināmi stiprāk kā materiālās pasaules cipari.

Kādreiz šo mehānismu galvenais darbinātājs bija reliģija, kas cilvēkam sniedz pasaules modeli, piemērotu ikdienas dzīves apstākļiem.

Piemēram, pastāv visai nostiprinājusies doma, ka kristietība ir veidota kā reliģija vergiem un sniedz tiem mierinājumu bezcerīgā un bezizredžu verga dzīvē. (Bet ir arī citi viedokļi … jo kristietībai ir vairāk dimensiju).

Tas ir labi vai slikti – izmantot šos mehānismus?
Jautājums ir ļoti “nelineārs”.

Piemēram, jūdaisms ir būvēts uz nemateriāliem (simboliskiem, arhetipiskiem u.c.) modeļiem, un ar šo modeļu palīdzību cilvēki kļūst laimīgāki un krietnāki.

Bet ja tehnoloģija nokļūst ļaundaru-manipulatoru nagos, tad ietekme ir mērāma krietni daudznozīmīgāk.

Cilvēkus daļēji it kā maldina.
Bet daļēji cilvēkiem piedāvā laimi (pa lēto), un liels cilvēku vairums būs priecīgi šīs laimes labad tikt maldināti.
Īpaši, kad materiālajā pasaulē īpašas izredzes nespīd (kā vergiem Romas impērijā).


Bet tagad palūkosim, ko ir sadarījis Putins.

(A) Ukrainā ir uzvarējusi revolūcija, un ukraiņi visas pasaules acīs ir sākuši iegūt varoņu stāvokli.
Materiālu bagātību šis stāvoklis nav devis (vismaz pagaidām), bet ir ļoti iedvesmojis gan pašus ukraiņus, gan daudzus (krievu) tautiešus, kuri jau sen ir nomākti ieilgušās krīzes un apliecinošu notikumu trūkuma apkārtējā pasaulē dēļ.
Olimpiāde neskaitās, jo sporta līdzjutēju prieki ir unikāli īsi un “strauji atdziest”. Tāpēc sporta turnīri parasti tiek izstiepti, lai “tīksmi paildzinātu.

(B) Uzvarējušo ukraiņu varoņu stāvoklis ir no “aizraujoša piemēra” žanra.

Ukrainas kaimiņi ir satraukušies par saviem troņiem.

Var nodrošināties ar “īso paņēmienu”, kā to darījis Lukašenko.
Viņš ir paziņojis, ka Ukrainas galvenā problēma bijusi korupcija, Baltkrievijā korupcijas nav, tāpēc precedents ir neatbilstošs (Baltkrievijā nenostrādās).

Šāds īsais paņēmiens atceļ problēmu, bet nedod dividendes.

(C) Savā ziņā ģeniālais Putins “iznākumā” ir dabūjis daudz vairāk.
Pastāv uzskats, ka Krievijas ekonomika bīstami slīd uz leju, draudot Putinam ar masveida neapmierinātību. Un Putins ir izlēmis nevis vienkārši “izštepselēt precedentu”, ko radījusi varonīgā Ukraina, bet izspēlēt “uzvarētāja” kārti un nomainīt modeli.

(D) Jā, Putins apzinājās, ka arī krievi gribēs nospēlēt savu varoņscenāriju, bet viņš nesāka noņemties ar “sīkmanību” kā Baltkrievijas prezidents, bet sabūvēja ģeniālu shēmu.

(E) Putins savu pakļauto apziņā rosīgi iepotēja, ka ukraiņu uzvarētāji ir nevis varoņi, bet huligāni.

(Krievija ir huligānisku ķīviņu pilna, tāpēc šis modelis tika pieņemts … Pie kam neiztirzājot).

(F) Šīs idejas iepotēšanai rosīgi nostrādāja plašsaziņas starpnieki, kas, kā noskaidrojās, bija bez kompleksiem un patiesības rādīšanas vietā sāka piegādāt pašapzinīgu ideju par maidaniešiem kā banderiešiem (huligānu nozīmē).

(G) Nākamais solis bija – “Mūsējos sit”. Tagad ukraiņi vairs nav brāļi-slāvi. Bet Ukrainā ir krievi, kuriem dara pāri. Un mūsējie ir jāaizstāv.
(Tas, ka īstenībā nebija neviena pāridarījuma krieviem, izņemot atsevišķus maznozīmīgus nesavaldības gadījumus, nebija svarīgi).

Tas man šķiet vismīklainākais. Kā mediji pamanījās iedvest “Mūsējos sit” faktoru, pilnīgi trūkstot faktiem?
No vienas puses tie ir nekaunīgi meli, bet aplūkojamajā žanrā tā ir “virtuālās” realitātes radīšanas “augstā māksla”.

Pēc principa – ja nav faktu, var sabrūvēt interviju.
Kaut kāda pērkama večiņa-pensionāre (no sovokiem) var pastāstīt, cik viņai bail, ka viņu piespiedīs runāt ukrainiski.
Lielākam baisumam var parādīt no konteksta izrautu maidanieša foto, kurš cīnās ar berkutu – viņš izskatīsies kā ļaundaris, kas apdraud večiņu.
Šim nolūkam principā pietiek ar prasmi “žonglēt” ar videofragmentiem.

Var vēl pievienot biedinošu mūziku, lai TV skatītājs nobīstas.
Vispār, konsultējieties pie trilleru autoriem.

Principā – var atgādināt kā banderieši kara laikā nogalinājuši moskaļus (nepieminot, ka tagad nav karš, un ukraiņi pret krieviem attiecas kā pret kaimiņiem).

Vispār jau mīts gājienā – mantrā “Mūsējos sit” – bija saķepināts rupji, bet TV skatītājs rupju triku pamanīt neprot, jo tādi materiāli baro emocijas, nevis saprātu, bet emocijas nav visai skaidra lieta.

Turklāt pēcpadomju telpā mediji vienmēr savus audzēkņus piebaro ar visādām šausmām, lai atsistu prasmi atšķirt īstenību no surogāta.

(H) Nākošais melno šaha gājiens – teritorijas izvēle – ko atņemt.
Un šajā ziņā Putinam paveicās vareni. Vēsture bija viņam sagatavojusi karalisku dāvanu – Krimu, kas ir gandrīz sala, kurā ir krievu vairākums, kas Ukrainai uzdāvināta nesen, un kuru daudz vieglāk “nokost” kā kontinenta gabalu.
Tas ir, Krima ar kontinentu savienota ar pāris zemes šaurumiem – tā ir ideāls objekts.

(I) Tālāk – objektā iedarbina marionetes – ļoti veiksmīgas vadoņu figūras, īstus noziedzniekus bez kompleksiem, bet kuri proletāriskam elektorātam izskatās autentiski (ne jau kā briļļainais Jaceņuks).

(J) Visriskantākais bija karnevāls ar Krievijas karavīriem, kas “militāro formu nopirkuši Vojentorga veikalā”. Tā bija ļoti riskanta avantūras daļa, bet iekšējā lietošanā šī neiedomājamā muļķība tika nopirkta.

Starp citu, tādai muļķībai ir blakus labums – tā ir auditorijas pārbaude uz idiotismu.
Ja masveidā nesāks kliegt, ka viņus muļķo, tātad viss ir kārtībā, “klients ir nobriedis”, sižetu var attīstīt tālāk.

(K) Ukrainai atņemot Krimu, Putins pie reizes nospēlēja “huligānu uzvarētāju”. Lūk, kāds viņš “asais”, atņēma huligāniem daļu īpašuma (sodīja), bet tie pat neiepīkstējās (spēka lietojuma nozīmē).

(L) Visa šā murga iznākumā Putins panāca ģeniālu efektu. Krievijas pūlis šo karnevāla stāstu uztvēra nopietni – kā dižas impērijas varonīgu uzvaru, kura drosmīgi “glāba mūsējos”, palielināja savu teritoriju (par kūrorta zonas tiesu) un sodīja huligānus.

(M) Iznākumā Putins ne vien pārliecināja savus pakļautos neņemt no ukraiņiem piemēru, bet pilnībā pāršuva no jauna savu pakļauto uzskatus.
Tagad viņi ir pie tam vēl laimīgi – dzīvot tādā spēcīgā valstī ar tādu diženu prezidentu, kurš pie tam vēl neļauj darīt pāri “mūsējiem” un soda huligānus tā, ka vairāk negribēs.

(N) Tieši tāda aina izkārtojas Krievijas mietpilsoņa galvā.
Un viņi no šīs situāciju komēdijas jau ir aplaimoti un entuziasma pilni.

(O) Bet jūs jautāsit – kā tad ar sankcijām, kā ar pasaules sabiedrisko domu, ar vīzām, ar rubļa krišanu, ar akcijām un pārējo – ar īsto dzīvi?

(P) Triks ir šāds. Mums ir divas pasaules – materiāli piezemētā un cildeni ideālistiskā.
Un hormoni daudz spēcīgāk sāk darboties no simboliem un tēliem, jo tie ir emocionāli pozitīvi lādēti un daudz noturīgāki, nekā, piemēram, simts dolāru dabūšanas prieks.

(R) Tas ir psīholoģijas likums. Priekam piemīt emocionāls lādiņš un noturīguma pakāpe.
Un jebkādi materiāli ieguvumi paši par sevi ir galēji īslaicīgi un “mazjaudīgi”. Spēcīgi tie ir vien priekšnojautu un iegūšanas kāres laikā, bet paši par sevi tie strauji atdziest un “iemieg”, ja netiek konvertēti par kaut ko vērtīgu.

(S) Un tomēr, ko darīt ar materiālajiem zaudējumiem?

Atbilde.
Vairumam cilvēku Krievijā akciju nav, un viņi ne visai jauc sev galvu ar valūtu. Un cenu izmaiņas nav nemaz tik krasas. Pie tam valsts ekonomikas kritumu var amortizēt – ar īslaicīgu rezervju izsviešanu, lai kritiens valsti nesatricinātu.
Bet laidens kritums nav nemaz tik pamanāms un uz ne visai veiksmīgās ikdienas fona pārāk uzkrītošs nav.

(T) Tādējādi Putins ar savu scenāriju nemaz muļķis, ne slims cilvēks nav, bet gan ģeniāls savu pakļauto prātu un siržu valdnieks.
Vismaz tam vairākumam, kas neprot atpazīt manipulāciju tehnoloģijas.

(U) Kā tālāk – Putinam nav žēl zaudēt seju Rietumos?
Žēl, droši vien. Tomēr, viņš dzīvo Krievijā. Un jauns vietējā entuziasma uzviļņojums attiecībā pret diženo imperatoru viņam ir daudz vērtīgāks kā “nesveicināmība” ārpus valsts.

(V) Jebkurš ļaundaris, norobežojies savā vasarnīcā no kaimiņiem, var pilnībā justies laimīgs un pašpārliecināts. Un Putinam Krievija ir kļuvusi par tādu norobežotu vasarnīcu, kurā var dzīvot līdz mūža galam un pilnībā iztikt bez izbraucieniem ārējā pasaulē.
Protams, to var saukt par “miestiņnieciskumu”, tomēr katram dzīves veidam ir savi jaukumi. Un lai cik dīvaini tas neskanētu, tas viss izskatās pavisam loģiski – no vietējā skata punkta.

(Z) Pie kam, Rietumi ir aprobežojušies vien ar finanšu un citām metodēm bez spēka lietošanas – un arī tas spēlē Putina labā. To viņš var to pasniegt tā, ka tagad viņš ir spēcīgāks par visu pasauli, jo viņa rīcību visi baidās apstrīdēt, un tas viņa modelī ir pluss.

—-
Jaunas ziņas:

Krievijas Valsts domē ir iesniegts likumprojekts, kas nosaka 18.martu par jaunu piemiņas datumu – “Krievijas un Krimas atkalapvienošanās dienu”.
Likumprojekta autori uzskata, ka šis datums “kļūs par jaunas spēcīgas vienotas Krievijas simbolu”.

—–
Ja Putinam ir pieticis dabūt tieši šo specefektu, tad iespējams, ka Putins ar to arī apmierināsies. Tālākas aneksijas viņam dividendes nenesīs – tieši šāda modeļa ziņā – bet vien lieku sajukumu.

Tas nozīmē, ka Ukraina, protams, Krimu zaudējusi ir, bet var teikt, ka Ukraina ir ar Krimu atpirkusies no atbaidoša kaimiņa.

Un Krima Ukrainai principiālu lomu nav spēlējusi, bet braukt turp atpūsties varēs arī turpmāk …

—-
Vai mums taisnība, rādīs tuvākā nākotne.

—-
Ukrainai, ja tā tieksies uz uzplaukumu, Putina vārdā nosauktā Krievija ir “mēslu kaudze”, ko labāk neaiztikt, lai nanosmērētos.

Bet Krievijā dzīvo daudz lielisku cilvēku, un būs iespējams biedroties tieši ar lieliskiem krievijiešiem, kas nokļuvuši “rāmī”, bet nav vainīgi, un draudzēties ar viņiem var un vajag.

PS.

Šā stāsta morāle ir, ka Krievijas modelis uzrāda spēcīga prezidenta bīstamību – jo tas var uzspēlēt spēli “valsts manām vajadzībām” un upurēt valsti sava imidža labad. Lai gan zemākais iedzīvotāju slānis būs pat priecīgs dzīvot zem stipra kunga, diez vai tāda ir pēc Dieva veidola un līdzības radīta cilvēka dzīves jēga.

Iespējams, ka Ukrainai, lai izvairītos no līdzīgām galējībām, būtu jānosaka minimālas prezidenta pilnvaras – līdz pārstāvnieciskām – un jābūvē parlamentārs demokrātisks modelis, vienlaikus audzinot parlamentāriešus tā, lai vara iemācās strādāt tautai, nevis otrādi.

Tā ka, draugi, ja mums ir taisnība, tad Putins ir izspēlējis ģeniālu scenāriju sevis – vismīļākā cilvēka labā. Ja viņš pie tam kā Staļins neiznīcinās savu tautu un kā Hitlers neiznīcinās citas tautas, tad šis vēl nav pats šausmīgākais variants.
Lai gan 21.gadsimtam tas izskatās nedaudz vecmodīgi, tomēr cilvēka psīhe nemainās, un vecās spēles nostrādā uz jaunas skatuves.

Bet Ukrainai vēlēsim attīstīties augšup. Kā teica mani kolēģi – ar Krimas aneksiju ir pārgriezta nabas saite starp Krieviju un Ukrainu, un tagad Ukraina ir brīva sava ceļa izvēlē.
Dod, Dievs, tai izvēlēties pareizu.

Bet mēs centīsimies palīdzēt pareizi izprast stāvokli un pareizi izvēlēties.

Palieciet ar mums…

http://meirbruk.net/ru/component/content/article/39-jewsandworld/2963-view-from-the-other-side-or-putin-no-fool

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s