Par to kā kara propaganda virza uz karu. Vladimirs Rižkovs

(“Vārda brīvības” ābece, īpaši NEPLP. I.L.)

25.03.2014

Pirms vairākiem gadiem es ceļoju pa Altaja kalnu taigu kopā ar bijušu padomju virsnieku “afgāni”, kurš Afganistānas kara laikā tur pa PSRS VDK līniju pildījis kara propagandas un kontrpropagandas uzdevumus. Tējojot pie ugunskura, viņš sīki stāstīja par to, kas ir kara propaganda, un uz kādiem principiem tā tiek būvēta. Pašlaik es visu šo principu īstenojumu redzu Krievijas valsts informācijas politikā ap Ukrainas krīzi.

Galvenais jebkuras propagandas uzdevums ir mobilizēt savu iedzīvotāju atbalstu kara (vai ekspansijas) atzīšanai par vajadzīgu. Kā arī pretinieka iedzīvotāju demoralizēšana un trešo valstu simpātiju piesaistīšana (ar to Kremlim pagaidām nekas nesanāk). Pirmie divi uzdevumi kopumā ir izpildīti – Krievijas tautas vairākums atbalsta Krimas operāciju (ir svaigi dati par 93% atbalstu Krimas pievienošanai), varas reitingi aug.

Kā tas tiek sasniegts?

Pirmkārt, ir jāpārliecina savi iedzīvotāji par savas darbības pareizību un krīzes izraisīšanā jāvaino pretinieks. Šajā gadījumā jaunā vara Kijevā un Rietumi. Šim nolūkam visa vaina par krīzi tiek uzlikta Maidanam, opozīcijai un aiz tiem stāvošiem Rietumiem. Janukoviča vaina par ekonomikas sabrukumu, par pretrunīgam spēlēm ar ES, par mežonīgu korupciju viņa ģimenē un starp viņa pietuvinātajiem tiek nobīdīta ēnā. Lai iedegtu naidu pret pretinieku, jauna vara Kijevā tiek uzmācīgi asociēta tikai ar “fašistiem”, “galējiem radikāļiem”, “bandītiem”, ar Krievijā nepopulārajiem Rietumiem un ASV.

Otrkārt, par agresoru ir jāpasludina pretējā puse (“mēs karu/ekspansiju negribējām”). Šim nolūkam tiek izdomāti stāsti par baisām krievu vajāšanām, par plāniem uzbrukt Krimai un pat par upuriem (neesošo, par laimi, upuri Krimā izdomāja, piemēram, Federācijas Padomes priekšsēdētāja V.Matvijenko). Patiesība ir veikli jāsajauc ar izdomājumiem. Gēbelss ir teicis, ka piejaucot 1/4 patiesības pie 3/4 melu, tev noticēs. Tieši Hitlers un Staļins pirmie lietoja kara propagandas paņēmienus veselas valsts mērogā.

Treškārt, ienaidnieku vajag personificēt un demonizēt. Te noder viss – sākot no pretinieka līderu piederības saientologu sektai līdz psihiatriskās slimnīcas uzziņas demonstrēšanai par viņiem. Īpaši noderīgi ir priekšplānā izlikt īstu bandītu un nacionālistu propagandas plānu – it kā tie un tieši tie ir jaunā Kijevas vadība (Jarošs, Parubijs, Muzičko (nezināmu personu šodien nošauts Rivno pilsētā) un citi). Mēreno līderu nobīdīšana ēnā, it kā to nebūtu.

Ceturtkārt, sava darbība jāskaidro kā nevis tieksme uz sagrābšanu un ekspansiju, bet vien kā humanitāri motīvi. Ka neviens nav ne vēlējies, ne gatavojies ievest karaspēku vai anektēt Krimu vai citas kaimiņvalstu daļas. Ka runa ir vien par neaizsargātu iebiedētu cilvēku aizsardzību, par viņu labās gribas izpildīšanu. Citādi (tas tiek pasniegts kā pats par sevi saprotams) – viņiem draudētu neizbēgamas nāves briesmas.

Piektkārt, tautai ir jārāda, ka ienaidnieks ir cietsirdīgs, cinisks, necilvēcisks. Atšķirībā no mums – humānistiem un pacifistiem. Te ļoti noderēja gadījums ar Eštones un Igaunijas ministra noklausīšanos – par to, ka Maidanu it kā apšaudījuši paši Maidana līderi. Kas tur noticis īstenībā, to neviens, šķiet, noskaidrot negrib. Rietumiem ir izdevīgi par briesmoni uzrādīt Janukoviču, bet Maskavai – Maidanu un Rietumus. Upuri un viņu ģimenes paši par sevi nevienu neinteresē. Ienaidnieki ir jārāda kā necilvēki, lai attaisnotu savu iespējamo cietsirdību un zvērības. Neērti fakti ir jānoklusē.

Sestkārt, ir noderīgi savus īstos nodomus pierakstīt ienaidniekam. Piemēram, ja runa ir par tieksmi un pēc tam lēmumu pievienot sev daļu citas brālīgas kaimiņvalsts, tad ir jāvaino ES, ASV un Rietumi kopumā, kā arī Kijevas jaunā vara tieksmē pēc pasaules kundzības, hegemonijas, pēc Krievijas sensenu teritoriju un tās vitāli svarīgu interešu atņemšanas.

Septītkārt, svarīgi ir visas savas darbības pasniegt kā visnotaļ likumīgas. Bet pretinieka darbības kā visu iedomājamo noteikumu un likumu pārkāpumus. Tāpēc Putins atsaucas uz “tautu likumīgajām tiesībām uz pašnoteikšanos”, kuras viņš kategoriski noliedza attiecībā uz Čečenijas tautu un Kosovas tautu, bet tikpat kategoriski atbalsta attiecībā uz Abhāzijas, Dienvidosetijas un Krimas tautām. Tāpēc varas sagrābšana Kijevā ir noziegums, bet referendums par atdalīšanos Krimā, ko neparedz ne Ukrainas Konstitūcija, ne likumi – likumīga darbība.

Astotkārt, kara propagandas sekmīgums pilnībā atkarīgs no tās totāla rakstura. Nav pieļaujama no varas neatkarīgu spēcīgu pretējas informācijas kanālu pastāvēšana, kas spētu atklāt un atmaskot melus, ko izplata kara propaganda. Tāpēc Ukrainā atslēdz Krievijas telekanālus, bet Krievijā pieņem lēmumus par vēl lielāku plašsaziņas līdzekļu tīrīšanu (“Dožģ” faktiska slēgšana, valsts veikta AunF nopirkšana, Lenta.ru galvenā redaktora nomaiņa, opozicionāru interneta resursu bloķēšana u.c.)

Informācijas kari, kas tiek veidoti uz kara propagandas principiem, ir labi pazīstami visā pasaulē un tos izmanto visas galvenās valstis. ASV tos pašus principus izmantoja Dienvidslāvijas bombardēšanas, iebrukumu Grenādā, Panamā, Irākā utt. laikā. Rietumu plašsaziņas līdzekļi šos principus izmanto arī tagad, apgaismojot notikumus Ukrainā. Viņu atainojums izskatās apgriezti pretējs Krievijas valsts plašsaziņas līdzekļu sniegtajam.

Neatkarīga informācija cīņā pret masu propagandu zaudē. Veselas tautas kļūst par smadzeņu skalošanas upuriem. Aiz politiķu paziņojumiem par miera meklējumiem īstenībā tiek iededzināta kara histērija. Tas nozīmē, ka karš ir daudz iespējamāks un mums tuvāks, kā varētu likties.

==================

DAŽI DAŽĀDAS NOSLIECES KOMENTĀRI

Rietumu patreizējo globālo ekonomisko interešu propaganda arī ir tā pati globālā kara propaganda.

Mēģināšu paskaidrot:

– Rietumu kopējais ekonomiskais potenciāls ir vairāk kā desmitkārt lielāks kā KF. Tāpēc, ja vēlas, viņi spēj lēni, bet droši noslāpēt KF savos “ekonomiskajos” apkampienos. Kas pēdējās desmitgadēs arī notiek, pie kam visai atklāti un ciniski.

– Protams, ir iespējams KF iekļaušanās variants kopējā pasaules ekonomikas sistēmā, bet, kā redzam, Rietumos neviens uz to īsti netiecas, drīzāk otrādi. Vienlaikus provocējot KF visiem līdzekļiem.

– Ko tādā gadījumā darīt KF? Vai nu lēnām izlaist garu Rietumu apkampienos, vai veikt pilnīgu šo “draudzīgo” apkampienu “restartu”.

– Kas var noderēt kā “restarta” instruments?
Protams, trešais pasaules karš ar kodolieroču lietojumu pilnā mērā.

– Šāda scenārija sākšanai ir visi priekšnoteikumi, vajadzīgs vien iegansts. Bet par ieganstu var izmantot visu, ko vēlas, jo vairāk tāpēc, ka provokatīvu Rietumu darbību netrūkst.

– Pie tādas ļoti iespējamas notikumu attīstības galu galā iegūsim, tēlaini izsakoties, “tīru lapu”. Pie kam KF izredzes izdzīvot tādā apokalipsē ir daudz lielākas, kaut vai uz savas teritorijas izmēru rēķina.
Bet Rietumiem tādu iespēju nav principā.

– Tāpēc tāds “restarts” var kardināli izmainīt visu un nepavisam Rietumu labā, jo kara sekas no Rietumu ekonomikas un iedzīvotājiem neatstās praktiski neko. Tāpat kā, droši vien, arī no visa dzīvā uz Zemes.

– Tālāk sāksies pilnīgi jauns cikls līdz pat kārtējai apokalipsei, protams, tiem, kas izdzīvos, ja tādi vispār būs.
Cits, ak vai, nav dots. Acīmredzot, cilvēcei tāds liktenis – “posts prāta dēļ” (“горе от ума”).

Šobrīd ir ļoti skaidri redzams, kā pasaule paātrināti slīd uz trešo Pasaules karu, no kura izvairīties pie esošā izkārtojuma nav iespējams. Visa pasaules vēsture sastāv no nebeidzamas karu virknes!

Kārtējais cikls tuvojas savam loģiskajam nobeigumam!

Volodja, Tu gandrīz visu esi aprakstījis pareizi. Tikai nez kāpēc neesi precizējis vienu apstākli.

Rietumi un ASV savu propagandu veic, pamatojoties uz cilvēcīgumu un patiesību. Melot viņiem nav nepieciešams. Tas melim ir ļoti bīstami – tāda pie viņiem sistēma.

Kara propaganda PSRS un tagad pie putina ir dibināta uz meliem (galvenokārt). Par šo propagandu esi visu aprakstījis sīki….

Un tas ir baisi. Tas ir spriedums jums, lūk šādai pamuļķai putiniskai agresijas un aneksijas propagandai. Par krievu lielvalstisko šovinismu rakstījis jau Ļeņina vectētiņš, kas guļ Mauzolejā Sarkanajā laukumā:

“Par lielkrievu nacionālo lepnumu.

Mēs esam nacionālā lepnuma pilni, un īpaši tāpēc nīstam savu pagātni (kad muižnieki veda karā zemniekus, lai žmiegtu Ungārijas, Polijas, Persijas, Ķīnas brīvību) un savu verdzisko tagadni, kad tie paši muižnieki, kapitālistu mudināti, ved mūs karā, lai žmiegtu Poliju un Ukrainu, lai nospiestu demokrātisko kustību Persijā un Ķīnā, lai stiprinātu mūsu lielkrievisko nacionālo cieņu apkaunojošo Romanovu, Bobrinsku, Puriškeviču bandu. Neviens nav vainojams, ja par vergu dzimis; bet vergs, kas ne vien vairās no tieksmes pēc savas brīvības, bet savu verdzību attaisno un izskaistina (piemēram, Polijas, Ukrainas utt. nožņaugšanu sauc par lielkrievu “tēvzemes aizsardzību”), tāds vergs izraisa likumīgas sašutuma, nicinājuma un riebuma jūtas, roklaiža un nekauņa”.

V.I.Ļeņins.
“Социал-Демократ” № 35,
12.12.1914

Viskrievijas “web brigāde” – organizēta un visai profesionāla cilvēku grupa, kas tiek vadīta no viena “kantora”, sastāv no ideoloģiski un metodoloģiski identiskiem personāžiem, “strādā” praktiski katrā populārā sabiedriski politiskā web forumā, kam ir kaut vai daži simti apmeklējumu dienā. “Brigāde” pūlas veidot varai vajadzīgu sabiedrisko domu.

Viskrievijas “web brigādes” kara propaganda ir sīki aprakstīta rakstā ‘Putins pagrabā’ (Путин в подвале). Kā izrādījies, Krievija ir ieņēmusi pirmo vietu pasaulē valsts izdevumu uz propagandu ziņā.

Ir noskaidrojies, ka no Krievijas budžeta milzīgas naudas tiek tērētas ne vien krievvalodīgiem “brigadņikiem” un web troļļiem, bet arī desmitiem tūkstošu viņu ārzemju kolēģiem visā pasaulē.

Krievija ir ieņēmusi pirmo vietu pasaulē valsts tēriņu propagandai ziņā. Kopējais valsts atbalsts provaldības plašsaziņas līdzekļiem Krievijā ir sasnieguši 48,65 miljardus rubļu gadā ($1,6mljrd.).

Krievijā budžeta naudu saņemošo skaitā ir iekļuvuši: ВГТРК (19,1mljrd.rub.), Russia Today (11mljrd.rub.), Голос России (4,4mljrd.rub.), Российская газета (3,95mljrd.rub.), РИА Новости (2,9mljrd.rub.), 1 Канал, НТВ, ТК “Петербург” (5mljrd.rub.), Общественное телевидение (1,2mljrd.rub.), ИТАР-ТАСС (1,1mljrd.rub.). Otrajā vietā ir Ķīna.

Telekanāls ‘Russia Today’ ir ieņēmis pirmo vietu pasaulē valsts tēriņu uz vienu darbinieku ziņā, kas ir bijuši 183 000 dolāri uz cilvēku. Šajā rādītājā melīgais un propagandistiskais dezinformācijas un prokremliskas propagandas kanāls ‘Russia Today’ ir apdzinis visus lielākos pasaules plašsaziņas līdzekļus. Viss daudzvalodu, krievu ieskaitot, ziņu kanāla ‘Euronews’ finansējums sastāda vien 15miljonus eiro gadā. Kamēr tikai telekanālam ‘Russia Today’ vien Krievijas valdība iedala 20 reizes vairāk – 275 miljonus eiro gadā.

Rietumu redaktoriem ir tāds jēdziens ‘credibility’ (ticamība). Es to tulkotu kā ‘uzticības kredīts’. Aptuveni sakot, tas ir prasība žurnālistiem pārbaudīt un pārpārbaudīt informācijas avotus, jo: ja pieķers melos – vairs neticēs. Dabiski, totālas vienprātības apstākļos, kādi valda Krievijas plašsaziņas līdzekļos pie visiem režīmiem, tāda greznība nepavisam nav obligāta. Noticēs visam, kas vajadzīgs, un nepamanīs, ka pirms sekundes ir ticējuši kaut kam tieši pretējam, kā to romānā ‘1984’ ir aprakstījis dižais Orvels.

Nu kas par blēņām?!

Kas izraisīs karu?
Tikai Krievija – citu nav. Tikai šeit ir vērojama huligānu un pamuļķu kundzība.

Kas karā uzvarēs?
Tikai Ķīna – citu nav. Tikai tai ir tik daudz cilvēku, ka pietiks visu ērto teritoriju apdzīvošanai.

Un tikai Ķīna izmanto vairumu rietumu civilizācijas sasniegumu, ko tai piešķir tuvredzīgie (dumjie) rietumnieki.

Bet Krievija nekādā gadījumā negrib pagriezties pret Rietumiem ar seju, labprātāk stāvot bez biksēm, toties ar pakaļu.
Lai gan, ja pagrieztos ar seju, varētu rasties papildus interese.

“Tāpēc, ja vēlas, viņi spēj lēni, bet droši noslāpēt KF savos “ekonomiskajos” apkampienos. Kas pēdējās desmitgadēs arī notiek, pie kam visai atklāti un ciniski. ”

Jums ir kaut kādi no pirksta izzīsti secinājumi. Sakiet, bet kā tad ir, Krievija ir kaut kāds amorfs veidojums? Varbūt Rietumi ir piespieduši Krieviju atdot visus valsts apcirkņus kaut kādiem izredzētajiem, Rietumi ir piespieduši sevi finansēt par 0,5% gadā un aizņemties no sevis jau par 8% gadā, jeb tas tika darīts pēc Putina norādījuma? Vai Rietumi izveidoja valsts uzņēmumus, kas no valsts izvestus aktīvus tur ofšoros? Vai Rietumi mūs piespieda sagraut lauksaimniecību tā, ka valsts pārtikas atkarība ir vairāk kā 60%? Vai Rietumi piespieda Serdjukovu izdarīt baismīgu triecienu pa mūsu aizsardzības spēju? Un tie paši Rietumi ir piespieduši viņa zādzības saukt par nolaidību? Bet varbūt Rietumu dara tā, lai mūsu pilsoņi vairāk baidītos no policijas kā no bandītiem, un trīskārt nolādēto Rietumu dēļ mēs esam sagrāvuši savu izglītību un medicīnu? Rietumi ir piespieduši mūsu ierēdņus, izmantojot dienesta stāvokli, nodrošināt sev pa vairākiem miljoniem dienā, kā tas pats Šuvalovs?
Turpināt tālāk, jeb vai paši jau visu zināt?

Latvijā nav labāk. Galvenie karotāji pret nacismu – krievvalodīgie plašsaziņas līdzekļi “dedzina”. Šodien radio Baltkom rīta programmā kāds piezvanījušais klausītājs citu zvanītāju, kas izteicies pret Kremļa propagandu un šo propagandu nosaucis par gēbelsisku, sauca par puscilvēku (lasi – netapušu cilvēku). Tā vietā, lai sauktu pie kārtības, programmas vadītāji priecīgi piebalsoja un vīpsnāja. Bet jūs runājiet.

Divu večuku saruna.. (bez pieturas zīmēm..). Saskaņā ar “referendumu”, 97% krievijiešus ir apspieduši 3% citticībnieki! Bet tāpat jau arī visā Krievijā… Krievu pilns, bet žīdu apspiesti…

Dodiet man masu informācijas līdzekļus, un es no jebkuras tautas iztaisīšu cūku baru – J.Gēbelss

Atšķirībā no padibenes Putina ne Jarošs, ne Tjagņiboks, ne Mirošņičenko nav spridzinājuši namus un metro Maskavā, nav lietojuši ķīmiskos ieročus Nord-Ost zālē, nav no ugunsmetējiem apšaudījuši skolu un skolniekus Beslanā, nav spridzinājuši stacijas un trolejbusus Volgogradā.

http://echo.msk.ru/blog/rizhkov/1286532-echo/

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s