Bžezinskis: Amerika krieviem Ukrainu padarīs par Vjetnamu. CNN USA

Kā uzskata politologs Zbigņevs Bžezinskis, ASV ir Ukraina jāatbalsta ar visu nepieciešamo cīņai ar Krieviju – tāpat kā savā laikā PSRS atbalstīja Vjetnamu karā ar Ameriku. Tas atbilst Savienoto Valstu interesēm.
Kā visa šī situācija atrisināsies? Vakar ASV valsts sekretārs Džons Kerijs atkal brīdināja savu Krievijas kolēģi – ārlietu ministru Sergeju Lavrovu – par Krievijas darbībām un to sekām. Bet vai Krievija ieklausīsies? Ar mani telesakaros iznāk Zbigņevs Bžezinskis, kurš bija nacionālās drošības padomnieks Kārtera administrācijā.

Zbigņev, kā jums šķiet: vai Krievija mērķtiecīgi cenšas, lai Ukrainas austrumu reģioni paziņotu par savu neatkarību, jeb vai viņi cenšas izveidot situāciju, kurā Krievija uzstātos par starpnieku pārrunās par autonomiju kādā nebūt veidā?

ZBIGŅEVS BŽEZINSKIS, bijušais ASV nacionālās drošības padomnieks:

Es redzu pārsteidzošu līdzību starp to, kas notiek pašlaik, un to, kas notika pirms dažām nedēļām Krimā, un, kā man šķiet, tas runā pats par sevi. Redziet, mēs redzam bandītu grupu, kas ietērpti kaut kādā dīvainā gandrīz mafiozā uniformā, uz kuras nav nekādu nacionālās piederības zīmju. Pēc izskata tie ir ārkārtīgi līdzīgi tiem cilvēkiem, kurus mēs, teiksim, redzējām Krimā. Un tie tādus “trikus” taisa vairākās Ukrainas austrumu pilsētās. Krievija pie tam paziņo, ka nemierus saceļ vietējie iedzīvotāji.

Krievija acīmredzami pūlas noskaidrot, vai tā varēs šīs teritorijas sagrābt bez īpašas pretestības un tādējādi paziņot, ka tās pašas atdalījušās no Ukrainas. Bet ja viņi sastaps pretestību, tad ievedīs Ukrainā tos spēkus, kas pašlaik savākti pie robežas. Mūsu priekšā ir nopietns starptautiska mēroga izaicinājums, izaicinājums starptautiskām normām un stabilitātei. Izaicinājums sistēmai, kura radīta tā, lai valstis nepaļautos uz spēka pielietošanu. Man šķiet, ka tas jau ir izaicinājums starptautiskajai sabiedrībai, ne vien Ukrainai.

Zbigņev, Ukraina taču neizdzīvos bez austrumu reģioniem – tieši tur ir koncentrēta smagā un ieguves rūpniecība. Kā jūs domājat, ja attīstība tomēr notiks pēc jūsu aprakstītā scenārija, vai Rietumi veiks vēl kādus pasākumus? Eiropā kaut kā negribīgi attiecas pret tādām lietām kā, piemēram, enerģijas nesēju piegāžu no Krievijas aizliegums, jo eiropieši no Krievijas piegādēm ir ļoti atkarīgi.

ZBIGŅEVS BŽEZINSKIS:

Pirmkārt, daudz kas ir atkarīgs no tā, kā rīkosies paši ukraiņi. Ja viņi nesāks pretoties, kā nesāka pretoties Krimā, tad, protams, starptautiskā savienība neizrādīs pārlieku dedzību un neatbalstīs, būtībā, sakāvi atzinušus ukraiņus. Ja viņi lems pretoties, tad, domājams, soli pa solim cietīs zaudējumus. Tomēr, ja, neraugoties uz to, viņi pretoties turpinās, tad sabiedrība gan rietumu valstīs, gan starptautiskā līmenī izrādīs arvien lielāku spiedienu uz šīm valstīm, manuprāt, neatkarīgi no tā, vai tās to grib vai negrib, par labu palīdzībai Ukrainai. Runa ir ne par tiešu militāru piedalīšanos, bet par bruņojuma piegādi.

Un no mana redzes viedokļa, teiksim godīgi, tāda palīdzība var būt tiešām nepieciešama, un mums no tā nevajadzētu izvairīties. Padomājiet, Farid, kas notika Vjetnamā. Mēs zaudējām tūkstošiem cilvēku karā ar vjetnamiešiem. Bet kas viņus apbruņoja un pārapbruņoja? Krievija. Viņi to neuzskatīja par apgrūtinājumu, jo pieņēma, ka tādā veidā aizsargā savas starptautiskās intereses, pie tam tieši karā nepiedaloties.

Uzskatu, ka mums ir vērts ieņemt ne mazāk aktīvu nostāju. Ja ukraiņi pretosies, mums viņiem jāpalīdz. Un ja mēs viņiem to pateiksim laikus, tad ir lielāka varbūtība, ka viņi sāks pretoties. Bet ja Krievija zinās, ka pretosies, tā krietni padomās, pirms uzsākt tādu lielu pasākumu. Viņi rēķina, ka visam jānotiek mierīgi, efektīvi un galu galā tam jādod nenoliedzamus rezultātus.

Mūsu rīcībā vairs ir vien 15 sekundes, tā ka man ir īss jautājums. Kā jūs domājat, cik varat spriest, vai prezidents Obama pašlaik ir uz pareiza ceļa?

ZBIGŅEVS BŽEZINSKIS:

Nezinu, kas tiek apspriests privāti. Es iestājos par to, lai mūsu nodomus novadītu līdz Ukrainai pa konfidenciāliem kanāliem tā, lai tos uztver nopietni, bet lai arī Krievija par mūsu nodomiem ir lietas kursā. Uzskatu, ka mums nav jāmēģina pazemot Krieviju, bet ir jāpiedāvā tai darījums pie tādiem nosacījumiem, ka Ukraina ir brīva sadarboties ar Eiropas Savienību un brīva arī uzturēt normālas attiecības ar Krieviju. Tādējādi gan Rietumi, gan Krievija piedalītos Ukrainas konflikta atrisināšanā pēc Somijas parauga.

Ārkārtīgi interesanta analīze, Zbigņev, paldies jums. Pēc īsa pārtraukuma apspriedīsim daudzus citus jautājumus.

Ēterā 2014.gada 13.aprīlī

http://russian.rt.com/inotv/2014-04-14/Bzhezinskij-Ukrainskij-krizis-trebuet-kompromissa

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s