Motils: Putins nupat ir pietiekami ļauns

(Tulkojis Ivars Līdaka. Skat. arī https://tencinusarunas.wordpress.com/2014/07/18/generala-rohlina-vietnieka-aicinajums-putinam-ar-noziegumu-sarakstu-aleksandrs-morozovs/ )

http://edition.cnn.com/ redaktora piezīme: Aleksandrs Motils (Alexander J. Motyl) ir politiskās zinātnes profesors pie Rutgers University-Newark. No 1992. līdz 1998.gadam viņš ir bijis Harriman Institute at Columbia University asociētais direktors. Būdams Ukrainas, Krievijas un bijušās Padomju Savienības speciālists, Motils ir sešu akadēmisku grāmatu un vairāku romānu, tostarp ‘Žīds, kurš bijis ukrainis’ (The Jew Who Was Ukrainian), ‘Mana orhideja’ (My Orchidia) un ‘Saldais sniegs’ (Sweet Snow) autors. Viņš ‘Starptautisko notikumu žurnālām’ ( World Affairs Journal) raksta iknedēļas blogu par “Ukraine’s Orange Blues” . Viedokļi šajā komentārā ir vienīgi tā autora viedokļi.

 

Aleksandrs Motils (Alexander Motyl) 25.07. 2014

(CNN) – Viceprezidents Džo Baidens nesen “New Yorker magazine” uzticēja negaidītu ziņu: 2011.gada tikšanās ar Vladimiru Putinu laikā viņš īstenībā toreizējam Krievijas premjerministram pateicis, ka viņam nav “dvēseles.” Vēl vērā ņemamāka ir bijusi Putina atbilde. “Un viņš paskatījās uz mani un pasmaidīja un teica, “Mēs viens otru saprotam.””

Daudzi cilvēki – Ukrainā, Eiropā, Amerikā un pat Krievijā – varbūt ar Baidena un Putina Krievijas prezidenta garīgā stāvokļa vērtējumu ir vienisprātis. Izteikums, ka Putinam nav dvēseles, nozīmē, ka, jādomā, viņam trūkst gan spējas just emocijas, gan izrādīt empātiju.

Krievijas līderim noteikti ir bijusi gara necilvēcības vēsture. Viņš ir bijis padomju drošības policijas, noziedzīgas iestādes ar vēsturi, kas nāk no Staļina tīrīšanām, ar vēsturi, kas ir asiņaināka par nacistu SS vēsturi, aģents.

Džons Danlops (John Dunlop) no Stenfordas Hūvera institūta rakstā ‘Maskavas bombardēšanas’ ir rakstījis, ka ir spēcīgs pamats pieņemt, ka Putins ir bijis iesaistīts divu Maskavas dzīvojamo namu spridzināšanas plānos 1999.gada septembrī, kad tika nogalināti 300 un ievainoti vairāki simti krievu pilsoņu. Viņš ir teicis, ka spridzināšanā tika vainoti čečenu dumpinieki, tā veidojot ieganstu iebrukt Čečenijā.

Putins ir dibinājis, veicinājis, apgādājis un bijis līdzdalībnieks krievu un prokrieviskajiem teroristiem Austrumukrainā. Un invadējot Krimu viņš ir radījis tos kara, naida un fanātisma apstākļus, kas noveda pie 298 nevainīgu dzīvību iznīcināšanas Malaysia Airlines 17.reisa lidmašīnā kaunpilnajā 17.jūlija dienā.

Kas ir Ukrainas prokrieviskie protestētāji?

Vai Putins ir ļauns? Viņa darbi tādi noteikti ir, ja ar ļaunumu saprotam tādu uzvedību, kas tīši, apzināti un mērķtiecīgi iznīcina cilvēka dzīvību. Varbūt mēs viņa rīcību varam saukt par neapšaubāmi ļaunu un pašu Putinu par “pietiekami ļaunu”. Pietiekami ļaunu kam? Pietiekami ļaunu, lai viņu tiesātu labas gribas cilvēki.

Kā Ukrainas protestētāji veido arsenālu, kas spējīgs aizsniegt debesis

Ja Putins ir “pietiekami ļauns”, kā būtu jāiesaistās politikas veidotājiem?

Pirmkārt, viņiem ir atklāti jāpaziņo, ko viņi Putina uzvedību nosoda. Tā kā klusēšana netieši norāda uz piekrišanu, politikas veidotājiem ir jāsaprot, ka viņu, tāpat viņu pārstāvēto valstu morālā nostāja ir riskanta. Ļaunums ir nedalāms. Ja viņi šo gadījumu atsakās nosodīt, viņi īstenībā atsakās no tiesībām nosodīt jebkuru ļaunuma gadījumu.

Otrkārt, viņiem ir jāatsakās spiest viņa roku, ielaisties neformālās sarunās, sagādāt fotogrāfēšanas iespējas kopā ar viņu un jebkādā veidā radīt iespaidu, ka viņi tā uzvedību uzskata par sociāli pieņemamu. Vācijas kanclere nesaietos ar vācu neonacistiem, prezidents Baraks Obama nesadzertu ar kukluksklana vadoni. Plašāk ņemot, nevienam no viņiem nevajadzētu saieties ar Putinu futbola Pasaules Kausa spēlēs.

Treškārt, politikas veidotājiem ir jāizvairās darīt jebko, kas izdabātu Putina tieksmēm. Tā kā šīs tieksmes lielā mērā dibinās uz viņa prasmi izmantot bruņotus spēkus nāves izraisīšanai, katrs palīdzības veids Putina kara mašīnai vai represīvajam aparātam ir morāli līdzvērtīgs dzeloņstiepļu un patronu piegādei Aušvicas koncentrācijas nometnei. To paskaidros divi piemēri.

Diseldorfā izvietotā Vācijas aizsardzības kompānija ‘Rheinmetall’, turpinot pastāvēt uz to, ka tai ir “jāpilda līgumsaistības ar Maskavu un jāpabeidz kaujas simulācijas centrs, kurā ik gadus varētu apmācīt ap 30000 karavīrus”, neapšaubāmi atbalsta Putina ļaundarības. Tā kā Rheinmetall šo līgumu ar Krieviju ir parakstījusi 2011.gadā, kad Putina raksturojums jau bija pasaulei redzams pilnībā, tā nevar atsaukties uz Putina ļauno tieksmju nezināšanu.

Francijas nemitīgā apņēmība apgādāt Putina kara mašīnu ar diviem Mistral klases triecienkuģiem nav mazāk smags pārkāpums.

Kā apgalvo Roberts K.O’Braiens (Robert C. O’Brien), kādreizējais ASV pārstāvis Apvienotajās Nācijās, “ar Malaysia Airlines reisa Nr.17 notriekšanu visiem novērotājiem jābūt skaidrībā, ka Krievija pilnībā tiecas pakļaut un iebiedēt bijušās Padomju Savienības sastāvā bijušās valstis un Varšavas pakta sabiedrotos, un darīs to ar vismodernākajiem ieročiem, kādi būs tās rīcībā.

“Nav iemesla ticēt, ka arī Mistral klases kara kuģi netiks lietoti Melnajā jūrā, Baltijā un Klusajā okeānā, lai turpinātu palielināt spiedienu uz Krievijas kaimiņiem. Zinot Maskavas neseno vēsturi, tai nevajag nodot vēl arī Mistral klases nozīmes militāras iekārtas.”

Tas nenozīmē, ka morāli norūpējušamies politikas veidotājiem būtu pavisam jāatturas runāt ar viņu. Kā Harvardas Deivisa Centra (Davis Center) asociētais profesors Valters Klemenss (Walter Clemens) apgalvo lieliskā rakstā ‘Vai mēs varam – vai mums vajag – vai obligāti vajag vest sarunas ar Ļaunumu?”: “Ja nežēlīga diktatūra piekrīt apspriest drošības vienošanās, piemēram, par bruņošanās sacensības ierobežošanu un kara padarīšanu par mazāk iespējamu, demokrātiskām valdībām ir jāiesaistās un jāmeklē pārbaudāms sakārtojums.”

Tādējādi jā, saskaņā ar šo loģiku sarunas ar Putinu par “kara padarīšanu mazāk iespējamu” Austrumukrainā un par “bruņošanās sacensības” ierobežošanu, vest vajag. Bet citādā ziņā no viņa un no visa, uz ko viņš tiecas, ir jāizvairās.

Viedoklis: vai prokrieviskie protestētāji ir teroristi?

Tādas valstis kā Francija un Vācija, kam ir plašas ekonomiskas attiecības ar Krieviju, saskaras ar grūtu morālu izvēli. Tām būtu sev jāvaicā, vai Putins ir ļauns, vai pietiekami ļauns. Ja tās nolemj, ka viņa sērijslepkavības Austrumukrainā nav nedz ļaunas, nedz pietiekami ļaunas, tām ir sev un pārējai pasaulei jāpaskaidro, kāpēc ukraiņu, krievu, malaiziešu, holandiešu un citu dzīvību iznīcināšana nav ļaunas uzvedības veids.

Citādi, ja Putina uzvedība tās satriec kā ļauna, tām ir vai nu jārīkojas tās tiesāšanai iepriekš ieteiktā veidā, vai arī sev un pārējai pasaulei jāpaskaidro, kāpēc Putina karu izraisošās tieksmes nav kļūmīgas.

Pentagons: Krievija ir gatava Ukrainā iesūtīt vairāk spēcīgu ieroču

Galu galā Francijai un Vācijai, kā arī visām valstīm, kuras veicina Krievijas destruktīvās iespējas, ir jāizšķiras vai tām vairāk rūp vērtības, vai nauda. Diktatūras uz šo jautājumu var atbildēt vienkārši: to līderi pret vērtībām ir vienaldzīgi.

Labklājīgas kapitālisma demokrātijas un īpaši tādas labklājīgas kapitālisma demokrātijas, kas ir daļa no pašpasludinātas vērtību kopienas, ko sauc par Eiropas Savienību, nevar izvēlēties vienkāršu izeju un izlikties, ka vērtībām nav nozīmes. Galu galā Francijas, Vācijas un visu citu Eiropas Savienību veidojošo valstu gatavība atbildēt uz Putina ļaundarībām noteiks ES morālo likteni. Ja tās moralitāti upurē ieroču vai gāzes līgumu labā, ES būs zaudējusi savas pastāvēšanas jēgu (raison d’etre). Vēl sliktāk, tās tāpat kā Putins būs bez dvēseles.

http://edition.cnn.com/2014/07/25/opinion/motyl-putin-is-evil

Advertisements

One comment on “Motils: Putins nupat ir pietiekami ļauns

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s