Neredzamais lāzers un intelektuālie kaujas roboti: Nākotnes superieroči. Bild, 13.01.2018

Ieroču attīstība un jaunu virzienu apgūšana uz vietas nestāv. Zinātnieki un projektātāji rada pavisam jaunus ieroču un tehnikas veidus, bet sabiedrība un plašsaziņa izseko viņu veiksmes. Piemēram, vācu izdevums Bild ir aplūkojis tagadējos projektus, kas var ievērojami ietekmēt karaspēku tālāku attīstību.

Žurnālists Niklāss Rencels ir aplūkojis dažādus laikposmus, tostarp tagadni un pārredzamo nākotni.

Tāpat kā cikla pārējie raksti, šis par nākotnes sistēmām apsteidz britu rakstnieka aforismu: “ieroči ir kā nauda – neviens nezin, ar cik pietiks”.

Ātrāk, augstāk, briesmīgāk. Kad tas skar kara ieroču izstrādi, cilvēka prātam nav gandrīz nekādu ierobežojumu. Visos laikos tām vai citām armijām ir bijuši ieroči, kas nodrošinājuši nopietnas priekšrocības un nav atstājušas pretiniekam nekādas izredzes.
—-
Dažādu valstu zinātnieki un inženieri jau strādā pie nākotnes ieroču sistēmām, kādas pagaidām zināmas tikai no zinātniskās fantastikas grāmatām, filmām un datorspēlēm. Roboti ar mākslīgo intelektu, neredzami tanki un nāvi nesoši lāzeri zinātnoskā fantastika par īstenību var kļūt ātrāk kā gaidīts.

Gausa lielgabali un sliežu ieroči
Šim ierocim ir vienkāršs darbības princips un pavisam vienkārša uzbūve. Piemēram, sliežu lielgabals sastāv tikai no divām vadotnēm – sliedēm, kurām pieslēgts elektriskais spriegums. Veidojas magnētiskais lauks, kas paātrina lādiņa kustību pa sliedēm. Gan sliežu lielgabals, gan Gausa ierocis, kam ir cits paātrināšanas princips, neizmanto tagadējā artilērijā ierasto izmetamo lādiņu.
Šādu ieroču galvenā priekšrocība ir augsti enerģētiskie parametri. Kā vēsta N.Rencels, sliežu lielgabals no parastā šaujampulvera lielgabala atšķiras ar četrtik lielu lādiņa sākuma ātrumu. Tas nodrošina šaušanas sniedzamības un lādiņa jaudas pieaugumu. Lielgabalam nevajag čaulas vai pulvera maisus, kas ļauj ietaupīt lielgabala nesēja, piemēram, kuģa telpu.

Galvenais trūkums ir ļoti liels enerģijas patēriņš. Lādiņa paātrināšanai ir vajadzīgs neiedomājams enerģijas daudzums, kas jāatbrīvo momentāni.

Ierocis, kas izmanto elektromagnētisku lādiņa paātrināšani tiek izstrādāts vairāk kā simts gadus. ASV jūras karaspēks ar to nodarbojas kopš 2005.gada. Starta projekta ietvaros ir radīts Innovative Naval Prototype izmēģinājuma paraugs, kas spēj lādiņu nogādāt līdz 200 km attālumā. Izstrādātāji uzskata, ka tāds ierocis “mainīs spēles noteikumus” un kļūs par jaunu unikālu kaujas kuģu ieroci.

Starp citu, sliežu lielgabali raksturojumu ziņā pagaidām netiek līdzi esošajām raķetēm. Bez tam, kuģu savstarpējo kauju galvenais ierocis nākotnē paliks esošās raķetes. Tomēr paredzamās elektromagnētiskās sistēmas esošo artilēriju pilnībā varētu aizvietot, tāpēc tās var dēvēt par superieročiem.

Lāzers
Lāzeri ir tipisks ierocis zinātniskajā fantastikā, spožs, efektīgs un graujošs. Dabiski, ka dažādu valstu aizsardzības ministrijās par tādām sistēmām ir interese. Piemēram, nesen britu militārā pārvalde ir veikusi jaunu perspektīva kaujas lāzera izstrādes pasūtījumu. Vairākus miljonus dārgu sistēmu tiek plānots nodot izmēģināšanā pēc diviem gadiem.
Amerikāņu analītiskā centra RAND Corporation speciālists Džons Nakuzi atgādina: lāzeru par nākotnes ieroci sauc vairākās pēdējās desmitgadēs. Pie kam šadas sistēmas jau pirms vairākiem gadiem ir nonākušas poligonu izmēģinājumos. Piemēram, ar izmēģinājuma kaujas lāzeriem tikuši apgādāti amerikāņu bruņutransportieri. Lāzerieroča izmēģināšanai tāds ir bijis uzstādīts uz ASV Jūras Spēku desantkuģa USS Ponce (AFSB-15) .

Kaujas lāzers uz mērķi var iedarboties divos veidos. Pirmkārt, lāzera stars nes siltuma enerģiju. Piemēram, kāds no izmēģinājuma paraugiem spēj 2km attālumā izdedzināt auto kravas kasti un pēc tam sagraut dzinēju. Otrais iedarbības veids ir optiski-elektronisko sistēmu nomākšana, iespējams, sabojājot vai iznīcinot aparatūru. To var izmantot kaujā pret bezpilota lidaparātiem.

Lāzersistēmām ir divas raksturīgas priekšrocības, kas saistās ar praktisko pielietojumu. Tās ir interesantas kaujās ar mīnmetēju mīnām vai reaktīviem lādiņiem, ko lieto teroristi. Lāzerierocis šādus mērķus var izsekot un iznīcināt, izkausējot korpusu un uzspridzinot lādiņu. Otrā priekšrocība maza šāviena izmaksa. Raķešu ieroči ir ļoti dārgi: tā var maksāt miljons dolāru. Pats lāzerierocis ir visai dārgs, tomēr katrs šaviens maksās vien dažus dolārus.

Maskēšanās
Kareivi pretinieks nevarēs iznīcināt, ja neredzēs. Tagadējie maskēšanās līdzekļi tiek veidoti pēc dažādiem principiem un maldina pamanīšanas iekārtas ar savu uzbūvi vai lietotajiem materiāliem. Nākotnes kamuflāžas līdzekļi neredzamas padarīs burtiski veselas karaspēka daļas.

Maskēšanās līdzekļus, kas kopē apkārtni un rada aizsargātā objekta neredzamības iespaidu, sauc par aktīvo jeb termooptisko kamuflāžu. Tādu tehnoloģiju nesen varēja skatīties filmā “Spoks bruņās”. Cits izdomu pasauļu piemērs ir Harija Potera neredzamais burvju apmetnis.

N.Rencels uzsver, ka aktīvā kamuflāža jau pastāv. Pie kam ne maģiska un tie izmantota tikai dzīvnieku pasaulē. Piemēri – hameleoni un daži galvkāji. Maskēšanās tehniskajos līdzekļos var tikt izmantoti šādi principi: videosistēma uztver skatu ais objekta un prjicē to uz tā priekšpuses. Tā novērotājs redzēs vien fonu, un piesedzamais objekts paliks nepamanīts.

Spēka lauki
Tie ir vēl viens neredzams līdzeklis militāriem mērķiem, šinī gadījumā necaursitams. Neiedomājami spēka lauku varēs aizsargāt tankus, kuģus un lidmašīnas no pretinieka šāviņiem. Kompānijas militārā daļa jau šo tematiku ir pētījusi, un 2015.gadā iesniegusi patenta prasību perspektīvā jomā.

Piedāvātais objekta aizsardzības princips izmanto sensorus un īpašas aizsardzības sistēmas. Uztverot tuvojošos iznīcinošu līdzekli, automātikai ir jāiedarbina lāzera un mikroviļņu izstarotājs. Tie apdraudējuma ceļā radīs plazmas mākoni. Šim mākonim temperatūras, blīvuma utt. ziņā krasi jāatšķiras no pārējās telpas, tāpēc lidojošais lādiņš sadursies ar dažādām slodzēm un tiks sagrauts.

Atšķirībā no filmas “Zvaigžņu ceļš” kosmisko kuģu aizsardzības tādu spēka lauku nevarēs turēt iestēgtu pastāvīgi, tā ilgstoša izmantošana patērētu pārmērīgu enerģiju.

Kaujas apģērbs un eksoskeleti
Skudra sava hitīna apvalka dēļ spēj nest kravu, kas 60 reizes pārsniedz pašas svaru. Ar eksoskeletiem arī cilvēki nākotnē varēs darboties ar smagām lietām. Bild autors atzīmē, ka eksoskeletu nozare vairs nav tikai sapņi par nākotni.

Japānas Cukubi universitāte nesen ir parādījusi eksoskeletu Hybrid Assisitve Limb (HAL). Lietojot tādu ierīci, cilvēks spēj nest pieckāršu kravu. Īpaša veida eksoskeleti jau ir atraduši lietojumu medicīnā, kur tiek lietoti cilvēku ar balsta-kustību aparāta bojājumiem rehabilitācijai. Līdzīga tehnika interesē arī smagās rūpniecības uzņēmumus.

Dabiski, eksoskeletiem ir liela nākotne arī militārajā jomā. Piemēram, kompānija Lockheed Martin ir radījusi sistēmu Human Universal Load Carrier (HULC), kas pastiprina kareivja fiziskās iespējas. Šādi izstrādājumi jau ir nonākuši līdz izmēģinājumu un pieslīpēšanas stadijai.

Roboti-kareivji
Kaujas roboti, tādi kā terminātors zināmajā filmā jau sen ir “pierakstījušies” šausmu žanrā. Un par šādām sistēmām interesējas dažādu valstu armijas. Saskaņā ar amerikāņu avīzes New York Times ziņām, Pentagons jaunu robitizētu sistēmu izstrādē ir ieguldījis 18 miljardus dolāru. Kā tiek apgalvots, ASV vienkārši nav citas izejas: stratēģiskie pretinieki Krievijas un Ķīnas personā attīsta savu robotttehniku, savā “zinātniski-fantastiskajā armijā” ieguldot pamatīgas summas. ASV sabiedrotie Israēlas vai Lielbritānijas personā cenšas neatpalikt.

Bruņošanās sacensībā kaujas robotu jomā ASV negrib pieļaut nekādus draudus savam planētas varenākā spēka statusam. Maskavai un Pekinai šajā jomā ir iespaidīgi panākumi, to kaujas sistēmas jau ir gandrīz tikpat attīstītas kā amerikāņu. Pentagons sāk par ārzemju izstrādnēm izteikties gandrīz ar cieņu.

Automatizēti kaujas mašīnu priekšrocības ir acīmredzamas. Tās spēj uzdevumu izpildīt ātrāk un precīzāk kā cilvēks. Bez tam tās var iekļūt tur, kur nedosies neviens cilvēks, pie kam robota vadītājs, kas atrodas attālināti, neriskē gandrīz ne ar ko.

Pagaidām Pentagons paredz attīstīt kaujas robotus par uzticamiem “cilvēku” apakšvienību partneriem, kas nekādi neapdraudētu savējos karavīrus. Pirmajā šādas tehnikas attīstības posmā amerikāņu stratēģi gatavojas saglabāt armijas jauktu struktūru, kas iekļautu gan cilvēkus, gan tehniku. Roboti pildītu ziņu savākšanas uzdevumu, datus nododot cilvēliem tā sauktajā papildinātās realitātes formātā. Taktikas izstrāde un komandēšana joprojām paliks kā cilvēka, nevis mākslīgā intelekta uzdevums.

Tomēr militārās robottehnikas pretiniekus šādi plāni nenomierina. 2015.gadā vairāki simti zinātnieku visā pasaulē ir parakstījuši atklātu vēstuli ar kaujas rbotteknisko sistēmu kritiku. Vēstules autori ir norādījuši, ka pat visvienkāršākās intelektuālās sistēmas var izprovocēt bruņošanās sacensību un bez tam pastāv risks, ka tādi līdzekļi nokļūs teroristu vai valstu-civilizācijas izraidīto rokās. Vēstulē ir apgalvots, ka autonomās sistēmas kļūs par rītdienas kalašņikoviem – par vienkāršu, pieejamu un izplatītu nāvējošu ieroci. Tomēr ASV militārā pārvalde jau ir pieņēmusi principiālu lēmumu, un tagad strīdi ir par citu tēmu. Amerikāņu karavadoņi mēģina definēt, cik lielu brīvību drīkst ļaut automātikai, un kādi lēmumi jāatstāj cilvēkam.

Viens no sagaidāmā kaujas robota izstrādes piemēriem ir kompānijas Boston Dynamics projekts Atlas, kas radīts sadarbībā ar perspektīvo pētījumu aģentūru DARPA. Nesen šis robots, kam pagaidām nav nekādu militāras nozīmes līdzekļu, ir parādījis savas iespējas. Tas ir noskrējis pa šķēršļotu apvidu, nokritis, bez grūtībām piecēlies un nodemonstrējis darbības ar hokeja nūju iemaņas.

Ю-71
Viens no Krievijas svarīgākajiem jaunumiem ir virsskaņas lidaparāts Ю-71, kas izstrādāts projekta ar kodētu nosaukumu 4202. Kā vēsta N.Rencels, šis izstrādājums spēj attīstīt ātrumu līdz 11000km/st un lidot ar pilotu vai attālinātas vadības līdzekļu vadīts.

Lidaparāta Ю-71 lielākā bīstamība ir ātruma un manevrētības apvienojumā. Parastās pretraķešu aizsardzības sistēmas spēj pātvert tikai mērķus ar paredzamu trajektoriju: aprēķinot tās parametrus pretraķešu aizsardzība nosaka pretraķetes trajektoriju. Tāds paņēmiens ir nesekmīgs, ja jāsargā no lidaparātiem, kas tiek vadīti lidojuma laikā. Lielā Ātruma dēļ virsskaņas lidaparātu nav iespējams iznīcināt ar līdzšinējiem pretgaisa aizsardzības līdzekļiem.

Ю-71 ir bezpilota uzbrukuma sistēma vadāms virsskaņas ierocis ar kaujas kodolgalviņu. Kā ziņojuši militārie lietpratēji, pirmo lidaparāta Ю-71 izmēģinājuma paraugu Krievija ir palaidusi 2015.gada 26.februārī.

Autosr atgādina, ka laiks iet. Jau pēc dažiem gadiem pirmais Ю-71 stāsies kaujas ierindā. Uz 2025.gadu Maskava grib saņemt ne mazāk kā divdesmit tādu lidaparātu.

Nanoroboti
Priedēklis nano- ir cēlies no grieķu vārda punduris. Viens nanometrs ir metra miljardā daļa. Tas ir vīrusa izmērs. N.Rencels vaicā: kā tādas mikroskopiskas daļiņas attiecas uz karu? Un tūliņ atbild, ka vistiešākajā veidā.

Amerikāņu fiziķis Lūiss del Monte pagājušajā gadā ir publicējis grāmatu par nanotehnoloģijām militārajā jomā. Grāmatas galvenais secinājums ir, ka šādas tehnoloģijas iznīcināšanas iespēju ziņā pārspēj pat kodolieročus. Saskaņā ar grāmatu ‘Nanoweapons: A Growing Threat To Humanity’, Krievija un Ķīna militārajā nanotehnoloģijā jau iegulda miljardus.

Sīkā izmēra dēļ nanoierocis spēs darboties nepamanīts, un neviens neatpazīs tā piederību. Ar tā palīdzību varēs sakaut dzīvo spēku vai iznīcināt pretinieka resursus, gan militāros, gan civilos.

Nesenā konferencē par globālām katastrofām, kas notikusi Oksfordas universitātē, lietpratēji ir definējuši nanotehnoloģiju nāvējošo potenciālu. Konferences dalībnieki ir uzskatījuši, ka nanoierocis cilvēci var iznīcināt līdz 21.gadsimta beigām.

Mākslīgais intelekts
Ilgus gadus zinātnieki strādā pie sistēmām ar mākslīgo intelektu. Mērķis ir viernkāršs – tiek paredzēts radīt mākslīgas sistēmas, kas spēj domāt un veikt lēmumpieņemšanu. Nākas cerēt, ka šie lēmumi būs cilvēkam derīgi.

Aplūkojot mākslīgā intelekta problēmu, N.Rencels citē biznesmeni Ilonu Masku, kurš ir brīdinājis, ka šādas tehnoloģijas civilizācijai ir ļoti nopietns risks. Dž.Nakozi ir norādījis, ka pastāv draudi zaudēt kontroli pār ieročiem, ko pilnībā vada mākslīgais intelekts. Kā uzskata I.Masks, galīgajam lēmumam noteikti ir jāpaliek cilvēka varā. Pretējā gadījumā mākslīgais intelekts var sākt karu, kura iemesls būtu maldu ziņas, viltotas elektroniskā pasta vēstules, melīgas preses relīzes un manipulācija ar informāciju.

I.Masks sniedz vēl citu mākslīgā intelekta nepareizas darbības piemēru. Tāda var novirzīt pasažieru aviolaineri uz konflikta zonu un dot atļauju virszemes karaspēkam uzbrukt. Tāda notikuma priekšnosacījumi var būt visvienkāršākie, piemēram, mēģinājums nopelnīt ar akcijām, ieguldot naudu militārajā rūpniecībā. Bild citētais biznesmens uzskata, ka ir nepieciešami likumi, kas regulē mākslīgā intelekta attīstīšanu.
Pētījumi Vircburgas universitātē ir aplūkojuši mākslīgā intelekta lietošanas juridisko seku tēmu, un tieši – jautājumā par atbildību mākslīgā intelekta izraisītā avārijā. Profesors Eriks Hilgendorfs uzskata, ka ir nepieciešams ieviest pilnu atbildību par tādas avārijas sekām. Par mašīnas darbībām var atbildēt tikai tas, kurš to ir izlaidis tirgū, pat ja viņa darbība nav bijusi tiešs avārijas priekšnoteikums.

Saskaņā ar oficiālām ziņām, pilnīgi automātisks bruņojums pagaidām lietots netiek. Tomēr, kā tiek baumots, pie Dienvidkorejas robežas jau ir izvietota ložmetēju ierīce, kas patstāvīgi meklē mērķus un “nospiež gaili”.

Kosmosa kuģi un kosmiskās stacijas
Cilvēks jebkur ierodoties nes līdz karu. Lietpratēji uzskata, ka tā būs arī ar kosmisko telpu. Pirmie tāda veida mēģinājumi attiecas uz 980-o gadu sākumu, kad ASV palaida Strategic Defense Initiative programmu. Šā projekta mērķis boja orbitālās stacijas ar lāzerieroci izstrāde. Tika paredzēts, ka tāda stacija tieši no kosmosa spēs iznīcināt padomju ballistiskās raķetes pirms tās kļūst bīstamas Savienotajām Valstīm. Tomēr šo programmu apturēja. Savam laikam tā bija pārāk drosmīga, kā arī nepieņemami dārga.

Pirms gada amerikāņu bruņoto spēku struktūrā ir parādījusies jauna kosmiskā pavēlniecība – US Air Force Space Command. Līdz tās izveidošanai ASV Gaisa Kara Spēku pavēlniecības pārziņā bija 134 nodaļas dažādās valstīs, kurās strādāja 38 tūkst.cilvēku. Pavēlniecības budžets bija 9 miljardi dolāru.

ASV Gaisa Kara Spēku kosmiskās pavēlniecības rīcībā nav savu kuģu vai kaujas staciju. Šīs struktūras uzdevums ir radiolokācijas staciju globālās stacijas ekspluatācija. Ar šiem objektiem paredzēta naidīgu raķešu palaišanas atklāšana. Bez tam pavēlniecības atbildībā ir militāro pavadoņu grupējuma, tostarp dažāda uzdevuma aparātu, darbība.

Pašlaik, kā norāda Bild autors, cilvēce līdz pilnvērtīgiem kosmiskiem kaujas kuģiem ir tālu. Starp citu, kopš 2004.gada aģentūra DARPA sadarbībā ar kompāniju Boeing nodarbojas ar lidaparāta X-37B projektu. Saskaņā ar zināmo, šīs izmēģinājuma mašīnas otrais lidojums, kas sākās 2011.gadā, ir bijis saistīts ar kādu militāro tehnoloģiju noslīpēšanu. 2014.gadā ir sācies trešais lidojums, kas turpinājies rekordilgi – 674 dienas. Tik ilgu lidojumu mērķis nav skaidrots.

Beidzot stāstu par perspektīvu kosmosa ieroci, Niklass Rencels atgādina par starptautisko tiesību īpatnībām. Jau 1966.gadā parakstīšanai tika atvērts Līgums par valstu darbības principiem kosmiskās telpas, tostarp Mēness un citu debess ķermeņu izpētē un izmantošanā. Šis dokuments regulēja tostarp arī militāro darbību kosmosā. Saskaņā ar līguma 4.pantu Zemes orbītā nedrīkst izvietot kodolieročus vai citus masveida iznīcināšanas veidus.
«Unsichtbare Laser und Intelligente Kampfroboter: Die Superwaffen der Zukunft»:
http://www.bild.de/bild-plus/news/ausland/waffen/die-super-waffen-der-zukunft-50557832.bild.html

https://topwar.ru/134682-bild-superoruzhie-buduschego.html?utm_source=website&utm_medium=push&utm_campaign=theme_day

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.